Jak reagować na negatywne komentarze? Czy warto wchodzić w interakcje z kimś, kto chce nam zrobić zwyczajnie na złość? Czy usuwanie negatywnych komentarzy to dobra droga? Internet to możliwość wypowiedzenia się dla każdego, na forach internetowych, blogach, aż po komentarze pod artykułami oraz na Facebooku.

Każdy i o każdej porze może wpłynąć na wizerunek nasz i naszej firmy. Bywa, że negatywna ocena jest podparta solidnymi fundamentami, ale niestety zdarza się, że jest to zwyczajna złośliwość, a nawet działanie konkurencji. Kolejny miesiąc akcji „Stop hejt – zatrzymajmy falę nienawiści i pogardy” przynosi efekty.  Dziękujemy za Państwa poparcie. Akcję wspierają też lokalne autorytety, a wśród nich ksiądz prałat Grzegorz Kozicki, czy wójt – Pan Krzysztof Turek.

Administratorzy forum “Mieszkańcy gminy Stare Babice” opublikowali przejrzysty regulamin, który jest zgodny z wytycznymi Facebooka, o których pisaliśmy w sierpniowym wydaniu Echa Babic. “Każdy użytkownik zobowiązany jest do zachowania kultury wypowiedzi i unikania wszelkiego rodzaju „wycieczek osobistych”, oraz obrażania innych ludzi. Na tym forum nie będzie tolerancji dla przejawów homofobii, nawoływania do nienawiści, czy innych zachowań odbiegających od przyjętych norm. Na forum nie używamy słów niecenzuralnych. Złamanie 1 punktu regulaminu zazwyczaj skutkuje natychmiastowym usunięciem z grupy bez ostrzeżenia. Osoby, które polubiły obrażający kogoś wpis, mogą zostać potraktowane tak samo jak autor tego wpisu, czyli zostać usunięte z grupy. Szczególnie bezwzględnie (czyli usuwane z grupy) będą traktowane osoby używające słów, które w SJP lub PWN są opisane jako “wulgarne” lub „obraźliwe” ”.

STOP HEJT na Babickich forach Facebooka

Pamiętajmy więc o zgłaszaniu nasłużyć hejterów administratorom forum lub Facebooka. Możemy też sprawę przekazać policji i prokuraturze. Najogólniej mówiąc, od chwili otrzymania przez administratora informacji o naruszeniu, staje się on współodpowiedzialnym za takie naruszenie jeżeli nie podejmie żadnych kroków zapobiegawczych. Możemy wystąpić do administratora z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących osób naruszających nasze dobra osobiste. Odmowa podania takich informacji powoduje, że możemy zgłosić taką odmowę bezpośrednio do GIODO wnosząc, aby organ nakazał administratorowi udostępnić nam ww. informacje. Oprócz drogi cywilistycznej, związanej z naruszeniem naszych dóbr osobistych, mamy również możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem karnym. Zachowanie takie jest zakazane w art. 212 i 217 k.k., a postępowanie wszczynane jest z oskarżenia prywatnego.