Przygotowania do zbliżającego się roku szkolnego trwają. Oprócz skompletowania wyprawki, warto zastanowić się nad rozwojem zainteresowań swojej pociechy. Szeroki wachlarz zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych umożliwia swobodny wybór warsztatów wspierających rozwój dziecka i jego wrodzonych talentów. Z drugiej strony ofert jest tak dużo, że niekiedy sami nie jesteśmy pewni, czym się kierować przy wyborze. W jaki sposób wybrać odpowiednie zajęcia dla naszej pociechy?

Sprawdź ofertę zajęć dodatkowych w szkole

Zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne oferowane przez szkołę, do której uczęszcza, ma wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że zazwyczaj warsztaty prowadzą znani dziecku nauczyciele i to w miejscach, w których nasza pociecha przebywa na co dzień. Dzięki temu dzieci czują się bezpieczniej, co z kolei sprawia, że maluchy czują się zachowują się znacznie śmielej i odważniej już podczas pierwszych zajęć. Ponadto zajęcia pozalekcyjne w szkołach są najczęściej bezpłatne, dzięki czemu można ominąć wydzielanie odrębnego, specjalnego budżetu na dodatkowe aktywności naszego dziecka.

Powrót do szkoły - wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

Porozmawiaj z wychowawcą

Przy wyborze dodatkowych warsztatów czy treningów warto porozmawiać z wychowawcą klasy naszej pociechy na temat jej mocnych i nieco słabszych stron. To indywidualna decyzja, czy będziemy chcieli poprzez dodatkowe zajęcia rozwijać talenty i nowe zainteresowania dziecka, czy pomóc mu poprawić wyniki z poszczególnych przedmiotów. Jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się,  które rodzaje zajęć pozalekcyjnych powinny być priorytetowe dla rozwoju naszego dziecka, a które należy traktować jako przyjemne i interesujące uzupełnienie dnia.

Pozwól dziecku samodzielnie podjąć decyzję

Najważniejsze jest to, aby przy procesie wyboru zajęć dodatkowych dla dziecka nie pominąć samego zainteresowanego. Choć może się wydawać, że maluchy jeszcze nie do końca są świadome swoich talentów i zainteresowań, to należy pamiętać, że często potrafią dobitnie powiedzieć co lubią, a czego nie. Warto często pytać się dziecka o zdanie na różne tematy oraz poświęcić czas na wspólne gry i zabawy, które mogą pomóc w obserwacji, w których aktywnościach i dziedzinach nasza pociecha czuje się najlepiej. Dzięki temu decyzja o wyborze zajęć dodatkowych może okazać się znacznie łatwiejsza.

Powrót do szkoły - wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

Bogata oferta zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych z jednej strony jest dużym udogodnieniem, które pozwala na swobodny wybór, a z drugiej może wprowadzić w dezorientację. Trzeba pamiętać, że wybór zajęć dodatkowych to indywidualna decyzja, dlatego opinie innych rodziców należy traktować jak wskazówki, a nie główny schemat wyboru poszczególnych warsztatów czy lekcji. Nie zapominajmy też o tym, że zajęcia dodatkowe nie mogą przysłaniać codziennych lekcji w szkole oraz nie powinny zabierać czasu na przyjemności i zabawy, których każde dziecko potrzebuje do prawidłowego  codziennego funkcjonowania.

Powrót do szkoły - wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

Najczęściej wybierane przez rodziców zajęcia dodatkowe i pozalekcyjne:

  • nauka języków obcych – angielski, francuski, hiszpański, włoski
  • sztuki walki – karate, aikido, judo, taekwondo
  • jazda konna
  • gry zespołowe – piłka nożna, koszykówka, siatkówka
  • taniec – towarzyski, ale i nowoczesny (np. hip-hop),
  • zajęcia plastyczne
  • nauka gry na instrumentach
  • zajęcia teatralne
  • zajęcia dla „młodych geniuszy“