W tym roku przez Polskę przechodzi fala upałów, która może utrzymać się aż do jesieni. Do tej pory najwyższą odnotowaną temperaturą tego lata było ponad 36°C, a pogoda może jeszcze zaskoczyć. Warto zatem pamiętać, jak bezpiecznie spędzać gorące dni.

Wrzesień to jeden z najbardziej zaskakujących miesięcy w roku. Jest on przełomowy zarówno dla lata, jak i jesieni. Kojarzy się raczej z nieprzyjemnymi powrotami do szkoły oraz do pracy po długo wyczekiwanych wakacjach. Ten miesiąc nie musi być wcale taki straszny. Temperatury we wrześniu nie odbiegały bowiem od tych z letnich miesięcy. Minione 4 lata przyniosły jedne z cieplejszych zakończeń lata. Większość ludzi cieszy się z wysokich temperatur oraz pogodnych dni, nie można jednak zapominać o niebezpieczeństwach, jakie niosą ze sobą upały.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed falą upałów

W miarę możliwości w upalne dni należy unikać długiej ekspozycji na słońce. Tyczy się to szczególnie dzieci oraz osób starszych, które ciężko przechodzą ten czas ze względu na możliwość zasłabnięcia oraz ryzyko oparzeń słonecznych. Wszyscy muszą pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów i nie chodzi tutaj o słodzone napoje, a o zwykłą wodę. Normalnie przyjmuje się, że każdy powinien wypijać około 2 l wody dziennie – w upały ta dawka powinna wzrosnąć nawet do 3 l.

Spędzając czas w gorące, słoneczne dni, zarówno w domu, jak i w pracy należy wiedzieć jak zminimalizować nieprzyjemne skutki wysokich temperatur. Pierwszym podstawowym błędem jest otwieranie okien i drzwi – podczas upałów temperatura na zewnątrz jest wyższa od tej w pomieszczeniu. W dzień wszystko powinno być pozamykane, dopiero w godzinach wieczornych oraz wczesnym rankiem warto przewietrzyć mieszkanie. Dodatkowo ciepło potęgują promienie słoneczne, dlatego należy zasłaniać okna. Najlepiej do tego celu sprawdzą się rolety, które uniemożliwią nagrzewanie pomieszczenia. Powyższe działania mogą być niewystarczające, warto zatem zainwestować w wentylator, który posłuży na kilka sezonów. Bardziej wymagające osoby mogą postawić na klimatyzatory, których obecnie jest cała gama na rynku.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed falą upałów

Ciekawostka:
Jak podaje serwis Twojapogoda.pl, rekordowo wysoka temperatura we wrześniu została odnotowana w 2015 r. w Tarnowie w woj. małopolskim i sięgała 36,8°C!