Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji bywa ciężki dla wielu dzieci, jednak możemy sprawić, że przygotowania do pierwszego dnia nauki będą znacznie przyjemniejsze. Oczywiście musimy zadbać o gadżety w szkolnej wyprawce, jak pachnące gumki do ścierania, kolorowe długopisy i zeszyty z trójwymiarowymi okładkami. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy pokój ucznia w każdym wieku jest dostosowany do aktualnych obowiązków, jakie będzie miał po szkole.

Każdy dziecięcy pokoik musi prędzej czy później zmienić się w pokój ucznia. Kolor ścian powinien być bardziej neutralny, dostosowany do najnowszej mody i ulubionych barw dziecka. Meble powinny posiadać dużo kreatywnych miejsc do przechowywania książek i zeszytów oraz szkolnych przyborów.

Dziecko w trakcie nauki

Podstawowe wyposażenie

Idąc do podstawówki nasze dziecko będzie potrzebowało własnej przestrzeni do odrabiania lekcji w spokoju i skupieniu. Niezbędne będzie biurko z dobrym oświetleniem i wygodnym fotelem. Najlepiej ustawić je tak, aby jak najdłużej padało na nie światło dzienne, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zadbać o ciepłe oświetlenie skierowane prosto na biurko. Najlepszym rozwiązaniem jest lampka, którą możemy postawić na blacie lub do niego przymocować. Samo biurko powinno mieć szafki, do których będzie można schować książki i zeszyty oraz szuflady na szkolne przybory. Wybierając fotel powinniśmy postawić na te o ergonomicznym kształcie i dodatkowo korygować postawę dziecka podczas siedzenia. To bardzo ważne, żeby już od najmłodszych lat uczyć prawidłowej postawy przy biurku, co zminimalizuje szansę wystąpienia w przyszłości wad kręgosłupa. Zabierzmy dziecko na zakupy i pozwólmy mu wybrać meble i dodatki, żeby chętniej spędzało czas nie tylko na obowiązkach, ale również na przyjemnościach jak kolorowanki czy łamigłówki.

Takie miejsce pracy powinno być wolne od czynników rozpraszających jak zabawki,  komputer, telewizor i inne źródła dźwięku. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło w ciszy i spokoju skupić się na odrabianiu prac domowych i nauce.

Pomoce dydaktyczne

Obecnie mało kto myśli o zapełnianiu regału ucznia tomami ze słownikami i encyklopediami. Teraz wszyscy wolą korzystać z internetu, jednak czy komputer w pokoju nie będzie przeszkadzał? Jest wiele głosów za tym, że oprócz pomocy, może rozpraszać i odciągać od  obowiązków. Jednak dużo osób opowiada się za tym, że komputer to powszechne narzędzie do poszukiwania informacji, a dziecka nie powinno się w tym ograniczać. Poza tym nauczyciele często proszą wręcz o wyszukanie informacji na dany temat lub przygotowanie elektronicznej prezentacji. Decyzja jak zwykle należy do rodzica, jednak jeśli zdecydujemy się postawić komputer w pokoju dziecka, pamiętajmy, żeby sprawować kontrole nad treściami, które ogląda. Najlepiej na samym początku ustawić kontrolę rodzicielską i zezwolić na dostęp tylko do niektórych stron. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodszych dzieci.

Pokój dla ucznia

Dodatki

W pokoju ucznia, jak w każdym innym, dużą rolę odgrywają dodatki. Dzieci same powinny wybrać, co chciałyby mieć w swoim pokoju. Młodsze na pewno skupią się na małych bibelotach, a starsze na plakatach i gadżetach. Oczywiście w pokoju powinien się znaleźć również kosz na śmieci oraz krzesło lub pufa dla rodziców, którzy pomagają w lekcjach, albo dla znajomych, którzy przychodzą spędzić razem czas. Pamiętajmy, aby w pokoju ucznia znajdowały się rośliny. Zielony to kolor, który pozwala wyciszyć się i zrelaksować po całym dniu pełnym wrażeń.

Bycie uczniem to okres w życiu każdego dziecka, kiedy zdobywa nie tylko wiedzę, ale uczy się odpowiedzialności, dlatego powinno mieć do tego jak najlepsze warunki i oczywiście wsparcie rodziców.