„Zielone płuca Warszawy” – tak niektórzy nazywają Kampinoski Park Narodowy. Atrakcyjność przyrodnicza Kampinosu sprawia, że jest on ogromną wartością dla mieszkańców okolicznych gmin. Dr Katarzyna Dzioban z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, autorka pierwszych badań na temat ruchu turystycznego w Kampinosie podkreśla, że to jedyny park narodowy w Europie i jeden z dwóch na świecie położony tak blisko dużej aglomeracji miejskiej. Dlatego niezwykle istotne jest budowanie świadomości i postaw ekologicznych, które przyczynią się do ochrony Kampinosu.

Organizacje ekologiczne w obronie przyrody

W obronie lasów naturalnych i Parków Narodowych występują nie tylko lokalne społeczności i mieszkańcy, ale także organizacje ekologiczne. Warto wspomnieć skuteczną walkę ekologów z Greenpeace Polska w obronie Puszczy Białowieskiej, czy WFF Polska.

Bez ekologów nie byłoby Kampinoskiego Parku Narodowego

“W zastraszającym tempie tracimy lasy naturalne. Co minutę ich powierzchnia kurczy się globalnie o obszar równy 36 boiskom piłkarskim. Bezpowrotnie.”  – raport WWF Polska.

Według Dariusza Gatkowskiego z WWF Polska, gospodarka leśna, a więc systemowe wycinki i nasadzenia, są największym zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej. Pierwszymi ofiarami są cenne gatunki ptaków, których lęgi są niszczone lub bardziej narażone na ataki drapieżników. To trafne podsumowanie dotyczy każdego Parku Narodowego w Polsce.

Puszcza w Potrzebie – Kampinoski Park Narodowy potrzebuje naszej pomocy! – z tym hasłem bronił otuliny Sławomir Sikora z Fundacji Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych im. Kazimierza Twardowskiego. Udało mu się powstrzymać dewastację przyrody. Wielu mieszkańców wciąż jednak sygnalizuje, że ludzie zaangażowani w proceder niszczenia lasu są nadal bezkarni. Kampinos jest rozjeżdżany przez quady i crossy, a przypomnijmy, że według przepisów Kodeksu wykroczeń, w parkach narodowych zabrania się “ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach będących w trwałym zarządzie parku narodowego”.

Mieszkańcy w obronie Kampinoskiego Parku Narodowego

Mieszkańcy Starych Babic i gmin sąsiadujących z otuliną kampinoską w swoich listach do redakcji wyrażają sprzeciw wobec niszczenia przyrody. Często poruszanym wątkiem są porozrzucane śmieci, zwłaszcza torby foliowe i opakowania. Co gorsza, dostajemy sygnały, że piknik w Puszczy Kampinoskiej może skończyć się tragicznie, bowiem miłośnicy quadów i podobnych sprzętów także ruszyli do lasu.

Sławomir Sikora

Sławomir Sikora – polski przedsiębiorca, pierwowzór „Stefana” – bohatera polskiego filmu fabularnego „Dług” Krzysztofa Krauzego. Członek Zarządu Fundacji FECWIS.

Został ułaskawiony w 2005 przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Pod jego prośbą o ułaskawienie podpisało się na stronie stowarzyszenia Dług, powołanego do reprezentowania Sławomira Sikory (www.dlug.org.pl), ponad 36 tys. osób, w tym ludzie ze świata nauki, kultury i polityki.

Logo FECWIS

Fundacja Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych im. Kazimierza Twardowskiego powstała w 2010 roku w celu propagowania różnorodnych działań społecznych. W Zarządzie Fundacji znajdują się najwybitniejsi przedstawiciele nauki, a zarazem osoby będące autorytetami w wielu dziedzinach. Centrum powstało w wyniku potrzeby zagospodarowania pewnych obszarów i chęci pomocy potrzebującym – nie w sposób wyimaginowany, jak działają już istniejące fundacje. Zadaniem Fundacji im. K. Twardowskiego nie jest zaistnienie w statystykach, lecz bezpośrednie dotarcie do potrzebujących poprzez stworzenia możliwości

Dodaj komentarz